Zakon na świecie

Ten zakon jest nie tylko największym w Polsce, ale również na świecie. Na wzór potężnego drzewa z trzema koronami – trzy wielkie obediencje Zakonu Franciszkanów (pod osobnymi przełożonymi) liczą prawie 40 000 zakonników.
W Polsce jest 10 prowincji franciszkańskich – prowincja Braci Mniejszych p.w. św. Franciszka z Asyżu, jest najmłodszą. Zajmuje się misjami zewnętrznymi (poza granicami Polski i na innych kontynentach) oraz misjami ludowymi (w kraju); wysyłając misjonarzy do pracy ewangelizacyjnej. Współbracia tej prowincji pracują m.in. w Niemczech, w Austrii, we Włoszech, w Albanii, w Libii, w Ziemi Świętej, w Boliwii, na Madagaskarze czy Papui Nowej Gwinei. Poza tym franciszkanie prowadzą duszpasterstwo młodzieży, różnych grup kościelnych. Są kapłanami w szpitalach, w więzieniach; część Franciszkanów zajmuje się także duszpasterstwem parafialnym i katechizuje w szkołach. Przy pierwszym Zakonie, obok Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, wyrósł ruch młodzieżowy o nazwie Franciszkański Ruch Apostolski. Zakon wydaje swoje czasopismo „Franciszkański Świat”, organizuję spotkania dla młodzieży oraz rekolekcje.
W prowincji Poznańskiej, pod którą podlega osiecki klasztor, znajdują się dwie Kalwarie Męki Pańskiej (w Wejherowie i w Pakości), Sanktuaria Maryjne (w Osiecznej i Wejherowie) oraz Sanktuaria św. Antoniego (w Jarocinie i w Brodnicy). Teren tej prowincji zakonnej rozciąga się na pół Polski (na północy od Helu począwszy, na południu, poprzez Wschowę, Osieczną i Jarocin, a skończywszy na wschodzie w Olsztynie i Barczewie).
Do wspólnoty zakonnej przyjmowani są kandydaci, przynajmniej po ukończeniu szkoły średniej z maturą (na kapłanów) oraz szkoły zawodowej (na braci zakonnych). Formację zakonną rozpoczyna postulat, po którym następują obłuczyny (założenie habitu), a następnie nowicjat. Po nim składa się śluby na rok, które odnawia się co roku, a po kilku latach składa się śluby uroczyste, czyli do końca życia. Po nowicjacie kandydaci na braci zakonnych przechodzą tzw. juniorat, a kandydaci na kapłanów studiują filozofię i teologię.
Młodzieży męskiej umożliwiany jest pobyt w klasztorze nowicjackim, gdzie przez trzy dni mogą być razem z nowicjuszami – z młodymi, świeżo „upieczonymi” franciszkanami, mogą doświadczyć już w pewien sposób, tego życia, we wspólnocie.